Naturalne maski do włosów – prosty sposób na piękne włosy
Zadbane włosy przez wielu uważane są za atrybut atrakcyjności i piękna. Nic dziwnego, że staramy się o nie dbać, stosując rozmaite kosmetyki i preparaty upiększające. Aby jednak cieszyć się mocnymi, błyszczącymi puklami, trzeba pamiętać również o ich odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu cebulek włosowych. W tym celu warto sięgnąć po naturalne maski do włosów. Jakie składniki powinny zawierać i jak je stosować?
Co wyróżnia naturalne maski do włosów?
Naturalne maski do włosów powinny zawierać jak najwięcej substancji pielęgnujących włosy, nawilżających, regenerujących i natłuszczających pochodzenia naturalnego. Mogą to być zwłaszcza:
- bogate w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i minerały oleje (np. lniany, arganowy, z orzechów makadamia, sojowy, z pestek winogron itp.),
- masło shea, nadające blask i nawilżenie włosom suchym i zniszczonym
- keratyna i ceramidy roślinne, odbudowujące strukturę włosów zniszczonych stylizacją,
- lanolina, naturalnie zmiękczająca, nawilżająca i działająco osłonowo przeciw szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych,
- wosk pszczeli,
- wyciągi ziołowe, np. ze skrzypu, pokrzywy, rumianku,
- witamina C, E, A.
Równie ważny jak składniki aktywne, jest również brak w naturalnych maskach do włosów substancji chemicznych, potencjalnie szkodliwych dla skóry głowy lub nadmiernie obciążających włosy. Warto zrezygnować z masek zawierających sztuczne barwniki, środki zapachowe, parabeny, konserwanty lub alkohol.
Maski do włosów – domowe czy z drogerii?
Naturalne maski do włosów można przygotować samodzielnie w domu, korzystając z produktów z własnej kuchni. Świetnie sprawdzą się odżywcze maseczki na bazie miodu, oliwy, żółtek jaj lub jogurtu oraz rozgniecionych bananów. Mieszanki takie nałożone na włosy odżywiają skórę głowy oraz cebulki włosowe, zmiękczają i nabłyszczają włókna włosowe i sprawiają, że są miękkie i lśniące.
Równie dobrze sprawdzą się gotowe maseczki do włosów o naturalnym składzie, dostępne w drogeriach i aptekach (dostępne są również online np. na https://sanbello.pl/naturalne/wlosy/maski-do-wlosow). Pozwolą one odpowiednio zadbać o stan włosów, dopasowując rodzaj maski do indywidulanych potrzeb. Decydując się na wybór konkretnego preparatu, należy kierować się składem kosmetyku. Im krótszy, bardziej przejrzysty i bardziej naturalny, tym lepiej dla włosów, skóry głowy oraz środowiska.
Jak stosować maski do włosów?
Naturalne maski do włosów nakłada się na włosy tuż po ich umyciu i pozostawia na jakiś czas, zwykle nie krótszy niż 20 min. Dzięki temu substancje odżywcze zawarte w mieszance mają szansę wniknąć w głąb skóry, cebulek włosowych i do samych włókien włosowych. Aby wzmocnić efekt maski, na włosy pokrycie produktem można nałożyć czepek kąpielowy, a następnie zawinąć głowę ręcznikiem. Ciepło sprzyja uwalnianiu substancji aktywnych i wnikaniu ich we włosy. Pozwala to na uzyskanie optymalnych efektów pielęgnacji. Po upłynięciu czasu działania maski, preparat należy zmyć letnią wodą, a następnie delikatnie osuszyć włosy, najlepiej bez użycia suszarki.
Częstotliwość stosowania masek należy dostosować do potrzeb włosów. Włosy porowate, przesuszone i zniszczone zabiegami stylizacyjnymi wymagają takiej pielęgnacji częściej.