Kosmetyki

Leczenie różnych typów blizn

W zależności od typu blizny konieczne jest stosowanie nieco innych metod, które pozwalają na zmianę ich rozmiarów czy kolorystyki. Najłatwiej poradzić sobie ze szramami po drobnych urazach. Natomiast znaczenie trudniej jest niwelować blizny pooperacyjne.

Jak zmniejszyć ryzyko powstania szpecącej blizny?


Jeśli nie chce się, aby gojenie rany zakończyło się pojawieniem się szpecącej blizny, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Dobrze jest ją realizować już na etapie gojenia się rany. Nawet przy większych ranach można w ten sposób ograniczyć rozmiar blizny. Preparaty wspierające proces gojenia ran pozwalają uelastycznić, nawilżyć, odżywić skórę. Pozwala to ograniczyć wielkość blizn oraz szpecącą kolorystykę.
Zastosować można preparaty również do ograniczenia szpecącego wyglądu blizn. Stosując krem na blizny można uzyskać efekt rozjaśnienia blizny. Pozwala to zapewnić, że będzie ona mniej odbiegała od koloru skóry. Rozluźnienie tkanki bliznowatej ma na celu rozpoczęcie procesu zmniejszania obszary blizny.

Kiedy stosować preparaty na blizny?


Trzeba brać pod uwagę, że maści na blizny mogą być zastosowane dopiero po pełnym zagojeniu się rany. Oczywiście wybierać można na świeżą bliznę również:

  • specjalne plastry do ochrony blizn,
  • kremy nawilżające,
  • specjalistyczne żele.
    Często zastosowanie kilku preparatów jest w stanie zapewnić uzyskanie szybszych czy większych efektów. Nie bez znaczenia jest, aby o wygląd blizny zadbać już na etapie jej pojawienia się. W tym względzie im starsza jest blizna, tym znacznie trudniej uzyskać zmianę jej wyglądu bez zastosowania bardziej zaawansowanych metod.
Możliwość komentowania Leczenie różnych typów blizn została wyłączona