Preparaty ochronne

Ochrona przed słońcem

Osoby kochające kąpiele słoneczne muszą pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry przed działaniem promieni słonecznych. Ale jakie wymagania musi spełniać dobry krem z filtrem przeciwsłonecznym?

Jaki musi być dobry krem UV?

Przede wszystkim musi działać kompleksowo i chronić nas przed działaniem promieniowania słonecznego UVA i UVB. Tylko krem spełniający te dwa warunki jednocześnie zagwarantuje nam dobrą ochronę  i uchroni przed poparzeniami słonecznymi. Różnicą pomiędzy tymi promieniowaniami jest parametr wnikania promieniowania w skórę. Jedna emisja wnika tylko warstwę naskórka, a druga poza naskórkiem wnika również głębiej warstwy skóry właściwej. 

Jakie kremy są dostępne na rynku?

Możemy znaleźć kremy z filtrem przeciwsłonecznym o różnych mechanizmach działania. Wyróżniamy kremy i działaniu mechanicznym i chemicznym. Krem o działaniu mechanicznym pozostawia na skórze białą warstwę ochroną, która stanowi fizyczną barierę dla promieniowania słonecznego. Krem o działaniu chemicznym charakteryzuje się tym, że po jego zastosowaniu na skórze powstaje warstwa atomów, które pochłaniają promieniowanie UV i w ten sposób chronią przed poparzeniami słonecznymi. Wadą kremów o ochronie chemicznej jest ich krótka żywotności, ponieważ każdy atom po pochłonięciu fotonu, czyli części promieniowania słonecznego ulega zniszczeniu.

Jak widać nie warto narażać swojej skóry na działanie promieni słonecznych, ponieważ prowadzi to do szybszego starzenia się skóry jak i również może się przyczynić do powstania nowotworów skóry.

Możliwość komentowania Ochrona przed słońcem została wyłączona